Uctění památky obětí dvou totalitních režimů, jejichž symbolem je komunisty popravená JUDr. Milada Horáková

1. 10. 2018

Uctění památky obětí dvou totalitních režimů, jejichž symbolem je komunisty popravená JUDr. Milada Horáková

Pomník stojí v zahradě nazývané Ztracenka, na území albertovských svahů pod Karlovem v Praze 2. Zahrada se nachází v památkové rezervaci v hlavním městě Praze, která je od roku 1993 prohlášena za památku světového kulturního dědictví UNESCO. Rekonstrukce zahrady proběhla dle projektu Ing. arch. Michala Gavlase, dokončena byla roku 2010. Toto krásné, klidné místo bylo vybráno pro pomník, který má připomínat tisíce obětí nacismu a komunismu v historii českého národa ve 20. století. Symbolem nelidskosti totalitních režimů je osud JUDr. Milady Horákové (1901–1950), političky odsouzené nacisty k doživotnímu trestu odnětí svobody a posléze komunisty ve vykonstruovaném procesu k trestu smrti. Autorem návrhu pomníku je akademický sochař Ladislav Sorokáč. Architekt Ondřej Tuček, který je zpracovatelem dokumentace návrhu uměleckého díla, uvádí: „Životní osud Milady Horákové je krystalicky čistým zosobněním střetu člověka s absurdním a nelidským zlem. Náš návrh reflektuje tento střet zobrazením čistého bílého kamenného oblázku, který je drcen ze dvou stran hrubou silou, neopracovaných, surových balvanů.

Neposkvrněná bělost bílého mramorového oblázku, symbolizující nejen dobrotu a laskavost Milady Horákové, ale v přeneseném smyslu všech bojovnic proti totalitě, odolává v abstraktním smyslu nejen vnějšímu, hmatatelnému tlaku, ale i nehmotným silám, času a vodě. Balvany z černého žulového lomového kamene proti tomu symbolizují snadno identifikovatelné a hrozivé zlo, kterému málokdo dokáže otevřeně vzdorovat.“

Stavebníkem je Klub dr. Milady Horákové, Na Planině 1393/13, Praha 4 – Krč. Návrh díla vzešel z veřejné výtvarné soutěže, kterou stavebník vypsal. Památník byl poprvé představen veřejnosti 1. října 2018.