Hodkovská vzpomínka na Miladu Horákovou a Královu rodinu

V malebném kostelíku svatého Václava v Hodkově u Kutné Hory se dne 27. 9. 2020 konala svatováclavská mše. Celebroval ji monsignore Josef Socha, emeritní generální vikář Biskupství královéhradeckého. Mše svatá byla sloužena k uctění památky rodiny Čeňka Krále, narozeného v Hodkově roku 1869, jeho manželky Anny, dcer Milady Horákové a Věry Tůmové, zeťů Bohuslava Horáka a Josefa Tůmy a rodiny Vladimíra Chlupáče, dlouholetého člena KMH, jehož maminka Vlastimila, rozená Králová, byla sestřenicí Milady Horákové. V úvodu mše citovala Věra Hlaváčková, členka Jihočeského divadla v Českých Budějovicích, úryvky z dopisu Milady Horákové napsaného v cele smrti a adresovaného otci – z dopisu, který se však k Čeňku Královi bohužel nikdy nedostal. Klub dr. Milady Horákové dostal pozvání na tuto mši od rodiny Královy, jmenovitě od paní Mgr. Vlasty Křičkové. Děkujeme jí i dalším rodinným příslušníkům, paní Marii Kremláčkové, ing. Pavlu Trojanovi a ing. Jiřímu Kaňkovi za organizaci vřelého a upřímného setkání a za nezapomenutelně silný zážitek. Více se dočtete v připravovaném Masarykově lidu, který vyjde v listopadu 2020.

fotografie: https://klamovka2467.rajce.idnes.cz/Hodkov_9_2020/

Rodina Králova děkuje starostovi OÚ Zbraslavice Ondřeji Havlovicovi a ekonomce ing. Ladislavě Jeníčkové za všestrannou pomoc.

Podpořit opravu vzácného kostela v Hodkově můžete finančním darem na čísle účtu 443517359/0800, Obecní úřad Zbraslavice

Jméno Františky Zemínové se vrátilo do Poslanecké sněmovny

Jedna ze zasedacích místností Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky nese od nynějška jméno Františky Zemínové. Vzhledem k současné epidemiologické situaci se akt pojmenování zasedací místnosti odehrál bez plánové ceremonie. V místnosti je portrét a životopis Fráni Zemínové, dveře jsou označeny jejím jménem. Podnět k připomenutí Fráni Zemínové na půdě Poslanecké sněmovny dala Erika Mačáková, členka výboru KMH. Ve Sněmovně tuto připomínku prosadila poslankyně Miroslava Němcová.

Více o Františce Zemínové: https://cs.wikipedia.org/…%ADnov%C3%A1.

Foto z Poslaneské sněmovny: https://klamovka2467.rajce.idnes.cz/Frana_Zeminova

Zemřela paní Milena Kolářová-Klofáčová

Vážení, sdělujeme vám smutnou zprávu, že dne 3. 7. 2020 zemřela v Dobříkově ve věku 100 let členka Klubu paní Milena Kolářová-Klofáčová, vnučka senátora Václava Klofáče. Za rodinu Jana Uhrová, dcera.

Anti (památce Milady Horákové)

Na smutné výročí
Kdy zavraždili ženu, matku
Ať zmizí čas
Kdy strach byl vyjít na ulici
A lidé nepřející
Pohledy plné křivdy
Na smutné výročí
A už nikdy!

Jak agitační básník
Napsat jen pár slov
Ať zmizí čas
Kdy nad vším visel apostrof
Jak mořská vlna zloba zaplavila svět
Na smutné výročí
Už ani o krok zpět!

Dnes mladí o vás
Neví téměř nic
A co jste zadusili
Hoří víc a víc
Tak jděte k čertu!
Bez vás obejde se svět
Na smutné výročí
A ani o krok zpět!

David Dvořáček
27. 6. 2020

Pieta na Vyšehradském hřbitově byla důstojná

Tradiční pietní shromáždění k uctění památky dr. Milady Horákové, popravené komunistickým režimem před 70 lety, se uskutečnilo dne 26. června 2020 u symbolického hrobu Milady Horákové na Vyšehradském hřbitově. Naše pozvání přijali senátoři Jiří Růžička a Pavel Fischer, poslanci Vojtěch Pikal a Miroslava Němcová, probošt Vyšehradské kapituly Aleš Opatrný, zástupci magistrátu, městských částí Praha 2 a Praha 4 a mnoha dalších institucí. Všichni zástupci Parlamentu promluvili velmi osobně o životě a práci Milady Horákové i o jejím vlivu na současné společenské dění. Hymnu zazpívala operní pěvkyně Dagmar Pecková. V podání absolventky Gymnázia Milady Horákové jsme slyšeli sonety básníka Jiřího Hejdy, odsouzeného v procesu s Miladou Horákovou. Poselství předsedy KMH pana Františka Šedivého přečetla dlouholetá členka výboru KMH paní Jitka Titzlová. Pietu za doktorku Miladu Horákovou slovem provázel Filip Novák, ředitel Gymnázia Milady Horákové a místopředseda KMH.

Reportáž televize Praha a rozhovor s místopředsedkyní KMH paní Evou Jourovou, která je dcerou Josefa Nestávala odsouzeného v procesu s Miladou Horákovou, najdete zde: https://www.google.com/url?…

V Trnavě u Pamätníku nespravodlivo prenasledovaných v r. 1948–1989 opět hořely svíce

Pan Peter Martinovič z Trnavy nám napsal: Každoročne v tomto čase sa tam položením krvavej ruže a zapálením sviece s našou československou trikolórou snažím odprosiť za hriechy mnohých generácií tohto národa; umazať aspoň len nepatrnú časť dlhu, ktorý sa nedá nikdy splatiť. Foto: https://klamovka2467.rajce.idnes.cz/Trnava_6_20/

Členové výboru KMH hovořili s redaktorem serveru Euro Zpravy.cz o Miladě Horákové:

Zdroj: https://eurozpravy.cz/…bu.b7e240bc/#…

Poslední adresa Záviše Kalandry: Revoluční ulice 1006/5 v Praze 1

Na adrese Revoluční 5, Praha 1 byla v pátek 26. 6. umístěna tabulka, která označuje dům jako poslední adresu Záviše Kalandry. Po zatčení se Záviš Kalandra ke své ženě do bytu v tomto domě nevrátil, v procesu s Miladou Horákovou byl odsouzen k trestu smrti.

https://klamovka2467.rajce.idnes.cz/Kalandra_6_20

V Příchovicích uctili památku na sedmdesát let od vraždy Dr. Milady Horákové

Dopis od pana Vlastimila Plecháče je reportáží z Příchovic: To , že ráno v 5:38 zazvoním na věži kostela, mi přišlo jako dobré připomenutí , netušil jsem, že se mi toho tolik vybaví. Den se probouzel, začali zpívat ptáci, voněla tráva rosou,v dáli jsem v mlhových mracích viděl špičku bozkovského kostela a začínalo vylézat sluníčko. Já si připomněl, co je psáno v dopisech. Začal jsem stoupat po starých kamenných schodech do věže kostela, říkal jsem si jako na Pankráci, a v 5:30 jsem byl nahoře na prkenné podlaze jako u šibenice. A čekal jsem do 5:38, pak zazvonil a odešel ke Skále do lesoparku zapálit svíčku, tam jsem ještě 2 minuty čekal, než uplynulo 14 minut a život vyhasl . Tak moc to na mě zapůsobilo , že jsem při dopolední přípravě na akci o tom stále přemýšlel a nakonec svůj projev změnil a lidem to takto popsal , přidal poslední slova před smrtí a řekl jasně , že to nebyl justiční omyl , ale politická vražda ženy , matky.

Vzpomínku jsme u Skály Milady Horákové začaly po příchodu poctivých 70 lidí , když už náš sládek Martin Rubáš neviděl nikoho v aleji přicházet, ujal se slova a celého moderování . Přivítal všechny lidi a vyzdvihl děti a přál si, aby hlavně ony nezapomněly . Na začátek paní Blanka Nedvědická přečetla životopis . Po něm Martin přečetl pozdrav od paní Moravcové – předsedkyně spolku Dcery 50 let. Potom naše kamarádka , před lety servírka a provozní U Čápa, Andrea Janušková, začala číst předposlední dopis Milady Horákové , když dočetla k sedmikráskám, vše na ni dolehlo , má syna, který ten den slavil 5 narozeniny, měla pár vteřin pauzu , ale vše dočetla . Na řadu přišel Luboš Vejražka , člověk, který je zásadový, a napsal knížky o pozůstalých z politických procesů , které nám představil. Pak jsem já řekl svůj zážitek z rána a popsal dřívko se siluetou Milady Horákové , které dostávali lidé při příchodu. Dřívko rostlo u kapličky, kterou jsme před třemi lety rekonstruovali, a zdálo se mi , že je na něm 70 letokruhů . Poprosil jsem lidi, ať si dřívko dají kamkoliv , ale až ho vždy znovu najdou, ať si vzpomenou a nezapomenou, jak strašná byla doba. Poté kamarád z Pasek nad Jizerou, Dalibor Plíšek , přečetl prohlášení Milionu chvilek a přidal svůj pohled na odkaz Milady Horákové do současnosti. Nakonec starosta naší obce Luboš Marek a senátor Jaroslav Zeman vysadili stromek s cedulkou proč a kým byl vysazen -Jinan dvojlaločný , já jsem před tím řekl lidem o naší korespondenci s paní Kánskou, kde psala , že by maminka chtěla buď lípu nebo jjnan a kytičky konvalinky . U jinanu jsem vyzdvihl dlouhověkost a poradil všem, aby se zadívali na listy , které mi připomínají svým tvarem srdíčko a jednou, až bude velký, tak na podzim zasype ,, Miladu ,, srdíčky. Martin se rozloučil , poděkoval a pozval všechny na malé občerstvení , které bylo připraveno . Lidé se ještě zdrželi v diskusích asi hodinku , říkali, že to bylo smutné ale pěkně prožité odpoledne.

Vlastimil Plecháč Příchovice

fotoreportáž: https://klamovka2467.rajce.idnes.cz/…hovice_6_20/

Husovo náměstí v Písku u Památníku politických vězňů, sobota 27. 6.

zprávu z tisku čtěte zde: https://www.jcted.cz/…i-komunismu/?…

Před kostelem Československé církve evangelické v Praze na Santošce se neděli 28. 6. konalo vzpomínkové setkání

Modliby, zpěv a krátké promluvy připomněly 70 let od zavraždění doktorky Milady Horákové komunisty.

Vzpomínka u Skály Milady Horákové v Jizerských horách

V Příchovicích si 9. června připomněli, že před 70 lety probíhal proces s Miladou Horákovou.

Paní Jitka Titzlová hovořila s redaktorem serveru Euro Zprávy.cz o Miladě Horákové

Čtěte na: https://eurozpravy.cz/…bu.00273680/

Vyšla sběratelská bankovka s Miladou Horákovou

Muzeum cenných papírů vydalo sérii tří sběratelských bankovek s portréty Milady Horákové, Heliodora Píky a Jana Masaryka. Bankovky navrhl Matěj Gábriš a byly vytištěny v tiskárně cenin. Bankovky Masaryk a Píka vyšly v roce 2019. Bankovka s Miladou Horákovou vychází v červnu 2020 a její prodej jde výhradně přes Klan sběratelů.

https://klamovka2467.rajce.idnes.cz/…ke_bankovky/

Ve spolupráci KMH a ÚMČ Praha 2 vznikl krátký film

Krátký film o životě Milady Horákové na Královských Vinohradech a také o vzniku a práci Klubu dr. Milady Horákové byl natočen u příležitosti výstavy na radnici Prahy 2.

https://youtu.be/34VE3ZdxXjg

Paní Eva Jourová vzpomíná na svého otce, dr. Josefa Nestávala

Společnost Post Bellum natočila do své sbírky vzpomínek pamětníků Paměť národa rozhovor s místopředsedkyní výboru KMH paní Evou Jourovou. Podívejte se na video, ve kterém Eva Jourová hovoří klidně a optimisticky o svém statečném otci, o své rodině, těžké době fašistické a komunistické totality i o dnešku.

https://video.aktualne.cz/…c1f6b220ee8/

Na Radnici Prahy 2 jsme otevřeli Výstavu k 30. výročí ustavení Klubu dr. Milady Horákové

Na výstavě jste s námi mohli bilancovat činnost KMH. Myšlenka k jeho založení vznikla už v revolučních dnech roku 1989. Ustaven pak byl v sobotu 13. ledna 1990 ve zcela zaplněném sále bývalého kina Hvězda. Výstava byla součástí připomenutí 70. výročí procesu s JUDr. Miladou Horákovou. Vernisáž výstavy se konala v pondělí 2. 3. 2020 v 1. patře Úřadu městské části Praha 2. Výstava je prodloužena do konce června.

Televizní reportáž z výstavy i z Gymnázia Milady Horákové vysílala ČT 1 v pořadu Týden v regionech dne 14. 3. 2020 ve 12:18:58

https://www.ceskatelevize.cz/…z-metropole/

Zora Dvořáková vydala novou knihu Ohlédnutí za totalitou

Historička a spisovatelka Zora Dvořáková představila dne 26. února 2020 v 17 hodin v Literární kavárně Academia na Václavském náměstí v Praze svou novou knihu Ohlédnutí za totalitou. Prezentaci knihy uspořádalo Nakladatelství Eva – Milan Nevole, Klub dr. Milady Horákové a organizátoři Mene Tekel, mezinárodního projektu proti totalitě.

Výstava s názvem Kdo byl Záviš Kalandra? byla zahájena v Senátu Parlamentu ČR

Ve čtvrtek 6. února byla za přítomnosti pamětníků, historiků, studentů Gymnázia Milady Horákové, členů Klubu dr. Milady Horákové (KMH) a veřejnosti v předsálí Jednacího sálu Senátu zahájena výstava pod názvem Kdo byl Záviš Kalandra? Záštitu nad ní převzala místopředsedkyně Senátu paní Miluše Horská. Paní místopředsedkyně, předseda KMH František Šedivý a autor výstavy Milan Kostelník otevřeli výstavu krátkými promluvami. Pořadatelem výstavy je KMH spolu se Senátem Parlamentu České republiky a Domem kultury Vsetín. V roce 70. výročí procesu s JUDr. Miladou Horákovou tak připomínáme další z jeho obětí.

Fotografie z vernisáže:

https://www.senat.cz/…/galerie.php?…

Rozhovor redaktora ČT Tomáše Drahoňovského s předsedou KMH Františkem Šedivým najdete zde (11´):

https://www.ceskatelevize.cz/…411058320206

https://cs.wikipedia.org/…%A1_Kalandra

Dr. Miladu Horákovou vyznamenala prezidentka Čaputová

Dr. Miladu Horákovou vyznamenala slovenská prezidentka Zuzana Čaputová in memoriam Řádem bílého dvojkříze I. třídy, což je nejvyšší slovenské ocenění pro cizince. Vyznamenání převzala členka Klubu Milady Horákové Erika Mačáková. Slavnost předávání státních vyznamenání se konala ve čtvrtek 2. ledna 2020 v Bratislavě při příležitosti 27. výročí vzniku samostatné Slovenské republiky.

https://www.novinky.cz/…vou-40308693

https://plus.rozhlas.cz/…ovou-8130550?…

https://www.idnes.cz/…6_domaci_aug

Adventní koncert se vzpomínkou na Miladu Horákovou

Adventní koncert pěveckého sboru GMH se sbormistrem Ondřejem Žákem se uskutečnil ve čtvrtek 19. prosince 2019 v chrámu svaté Ludmily na náměstí Míru v Praze 2 na Královských Vinohradech, kde byla dne 4. ledna 1902 pokřtěna Milada Horáková, rozená Králová. Výtěžek z koncertu byl předán Klubu Milady Horákové, který jej využije ke své činnosti.

Foto z koncertu najdete na:

http://www.gymh.cz/…rt/index.htm

Masarykův lid 3–4

Na internet jsme přidali dvojčíslo 3 a 4 Masarykova lidu
Errata: v PDF na str. 18 pod titulem knihy chybějí autoři: Zuzana Foffová, Bohumil Wurm

Zádušní mše za profesorku Růženu Vackovou

V neděli 15. prosince 2019 byla v kostele nejsvětějšího Salvátora v Praze z podnětu KMH sloužena zádušní mše k připomínce úmrtí profesorky Růženy Vackové. Mši celebroval monsignor Tomáš Halík za přítomnosti rodiny, přátel a žáků prof. Vackové.

https://cs.wikipedia.org/…Vackov%C3%A1

Všechny členy KMH zveme na Valnou schůzi spolku

Dovolujeme si Vás pozvat na Valnou schůzi našeho spolku, která se uskuteční letos v sobotu 23. listopadu od 10:00 v aule Gymnázia Milady Horákové v Praze 4-Krči, ulice Na Planině č. 1393/13. Doprava: od metra Kačerov i z Dvorců autobus č. 124 nebo 134, výstupní stanice Na Planině.

Výstava k 30. výročí KMH

Klub Dr. Milady Horákové vznikl v listopadové revoluci 1989. Osobnosti a události, které byly u počátků spolku i mnoholetou práci Klubu si připomeneme na výstavě, která bude zahájena na Valné schůzi KMH v sobotu 23. listopadu 2019 v 10:00 v aule Gymnázia Milady Horákové.

Gymnázium Milady Horákové oslaví 10. výročí vzniku

U této příležitosti Vás zveme na slavnostní večer, který se bude konat ve středu 13. listopadu 2019 od 17:30 h ve Velkém sále historické Nuselské radnice. V programu vystoupí i pěvecký sbor GMH a zástupci Klubu dr. Milady Horákové. www.gymh.cz

JUDr. Jiří Křížek v projektu Advokáti proti totalitě

JUDr. Jiří Křížek (1893 – 1970), advokát odsouzený na 22 let v procesu s M. Horákovou, bude spolu s dalšími právníky představen ve velkém projektu České advokátní komory Advokáti proti totalitě. Doporučujeme Vám navštívit interaktivní výstavu, která bude slavnostně zahájena 5. listopadu 2019 v 18 hodin v Galerii 17. listopadu v sídle České advokátní komory v Kaňkově paláci.

Více zde:

https://www.info.cz/…i-43215.html

https://www.cak.cz/…s/detail.php?…

Antonii Kleinerovou připomene výstava Ženy na poště

Antonie Kleinerová byla odsouzena v procesu s dr. Miladou Horákovou na doživotí. Z iniciativy členů výboru KMH bude tato politička, která v mládí pracovala na ředitelství pošt Praha, připomenuta na výstavě Ženy na poště. Vernisáž výstavy proběhne v úterý 5. listopadu 2019 od 17 hodin v Poštovním muzeu, Nové Mlýny 2, Praha 1.

Více o A. Kleinerové:

https://cs.wikipedia.org/…inerov%C3%A1

https://www.ustrcr.cz/…e-23-3-1901/

Příchovičtí odhalili nový pomník Miladě Horákové. Skálu v Jizerských horách

Příchovice 30. 6. 2019. V Jizerských horách dnes slavnostně odhalila poslankyně Miroslava Němcová nový pomník Miladě Horákové. Vznikl z iniciativy místních občanů, především zásluhou Vlastimila Plecháče.

Celá zpráva
Zpráva regionálního vydání iDnes

Pietní akt na Vyšehradě

Pietního aktu na vyšehradském hřbitově se zúčastnily desítky lidí. Konal v předvečer 69. výročí popravy dr. Milady Horákové ve středu 26. června 2019.

Fotogalerie
Zpráva ČTK

Trnava vzpomíná na Miladu Horákovou i Heliodora Píku

Člen klubu zaslal vzpomínku z Trnavy

František Šedivý — Rytíř české kultury 2019

V neděli 24. února v rámci festivalu Mene Tekel převzal předseda KMH ing. František Šedivý cenu Rytíř české kultury, kterou mu předal ředitel festivalu Mgr. Jan Řeřicha. Slavnost se konala již tradičně v Divadle na Vinohradech. Blahopřát panu předsedovi přišla rodina a přátelé z Klubu dr. Milady Horákové. http://www.menetekel.cz/…isek-sedivy/

KMH spolupracuje s Ústavem pro studium totalitních režimů

Ústav pro studium totalitních režimů (ÚSTR) od svého vzniku v roce 2008 vědecky zkoumá dvě nesvobodná období našich novodobých dějin: dobu nacistické okupace 1939–45 a dobu komunistické nadvlády 1948–1989, samozřejmě s přesahujícími roky. Zaměřuje se na protidemokratickou činnost bezpečnostních složek státu, ale také analyzuje okolnosti, za kterých může z demokratických podmínek vyrůst autoritativní režim. Vychází z předpokladu, že s lepším poznáním principů, na kterých bylo postaveno ovládání společnosti v minulosti, budeme schopni lépe se bránit současným i budoucím hrozbám omezování lidských práv.

V pražské zahradě Ztracenka stojí nový památník dr. Miladě Horákové

Pomník k uctění památky obětí dvou totalitních režimů, jejichž symbolem je komunisty popravená JUDr. Milada Horáková, odhalili představitelé Klubu dr. Milady Horákové za účasti Jany Kánské, dcery Milady Horákové, představitelů samosprávy Prahy 2, autorů pomníku i architektonického řešení a dalších vzácných hostů.

Více o pomníku

Fotografie